nr 1 | włodzimierz szturc | trauma. dramaty
włodzimierz szturc | trauma. dramaty | Białystok 2015
opracowanie i wstęp krzysztof korotkich
ISBN 978-83-86064-22-9
ISBN 978-83-63470-37-1
Wieczór autorski W. Szturca w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku
Trauma w Radiu Białystok - z Włodzimierzem Szturcem rozmawia Andrzej Bajguz
Wieczór autorski i dyskusja o Tod i Trauma na Uniwersytecie Warszawskim
spis treści:
Krzysztof Korotkich, Trauma. Przypowieść o tęsknocie za światem i człowiekiem 7
Zwiastowanie 45
Magnifikat 87
Kuszenie Świętego Antoniego 141
Andersen 181
Peeling 213
Powrót Sabinek 289
Samnia 365
Tod i Trauma 389
O Autorze 403
Agnieszka Suchowierska
Agnieszka Suchowierska
Ukończyła polonistykę w Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Po studiach rozpoczęła pracę jako nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej, w której pracuje do dziś. Od kilkunastu lat interesuje się psychologią i psychoterapią (humanistyczną i egzystencjalną). Razem z Wojciechem Eichelbergerem napisała książkę "Bajka to życie albo z jakiej jesteś bajki". Jej książka Mat i świat została Książką Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY i wyróżniona w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego w 2016 r.
Halina Brzezińska– Stec
Halina Brzezińska– Stec
Starszy kustosz dyplomowany, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej im. J. Giedroycia w latach 2008-2017. Pierwszą pracę podjęła w Bibliotece Wydziału Humanistycznego Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku w roku 1978, po ukończeniu studiów na kierunku filologia polska. W 2005 roku została zastępcą dyrektora ds. Promocji, Informacji i Prac Naukowych Biblioteki Uniwersyteckiej. Funkcję tę łączyła z funkcją kierownika OIN, a od 1 września 2008 r. została powołana na stanowisko dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej. Nadzorowała działalność informacyjną i promocyjną Biblioteki, była koordynatorem Podlaskiego Forum Bibliotekarzy i Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej, prowadziła cykl wykładów „Podlasie w badaniach naukowych". Brała udział w wielu konferencjach oraz w szkoleniach, organizowanych w bibliotekach białostockich, uczestniczyła w zagranicznych wyjazdach studyjnych. Prowadziła zajęcia dla bibliotekarzy szkolnych w ramach kursów kwalifikacyjnych prowadzonych przez CEN. Mgr Halina Brzezińska – Stec jest autorką ponad 30 publikacji z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. W 1994 roku nawiązała również współpracę z Pomaturalnym i Podyplomowym Studium Bibliotekarskim istniejącym przy Instytucie Filologii Polskiej Wydziału Filologicznego, gdzie prowadziła zajęcia.
Jabłoński Jarosław
Jabłoński Jarosław
Filologia polska na Uniwersytecie w Białymstoku ukończona w 1998r.
W 1992 r. zaczął współpracę z dziennikiem „Kurier Podlaski” jako dziennikarz. W 1998 r. zmienił barwy klubowe na „Gazetę Współczesną”, gdzie został zastępcą sekretarza redakcji, rok później sekretarzem redakcji, a w 2008 r. zastępcą redaktora naczelnego. Od 2015 r. redaktor naczelny „Kuriera Porannego” i „Gazety Współczesnej”.
Od 2009 r. prowadzi Letnią Szkołę Dziennikarstwa, w której co roku biorą udział m.in. studenci białostockiej polonistyki. Kilkadziesiąt osób, które ukończyły ten kurs znalazły pracę nie tylko w regionalnych redakcjach, ale też z powodzeniem wykonują zawód dziennikarza w ogólnokrajowych mediach. Doświadczeniem dzieli się też ze studentami UwB, prowadząc zajęcia z zakresu dziennikarstwa prasowego.
Bogdanowicz Anna
![]() |
Anna Bogdanowicz Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Publicystka i reportażystka radiowa. Od 1980 roku związana z Polskim Radiem Białystok (Studio Reportażu i Dokumentu). Laureatka licznych nagród, m.in.: I miejsce na V Festiwalu Mediów w Łodzi w 1994 r. za reportaż „Za cukier” I nagroda za reportaż „Za cukier” w Ogólnopolskim Konkursie Radiowym „Polska i Świat - 1994” III miejsce w konkursie Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – 1999 za reportaż „Na ćwierć gwizdka” I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów i Realizatorów Radiowych „Dylematy człowieka XXI wieku”- Bydgoszcz 2003 r. z reportaż „Dziękuje postoję – czyli historia pewnej znajomości” Złoty Mikrofon – wrzesień 2004 Główna nagroda za reportaż artystyczny w kategorii „Premiera Roku 2004” za reportaż „Nad Świsłoczą” II nagroda w kategorii monolog w Ogólnopolskim Konkursie Radiowym Polska i Świat – 2005” za monolog „Tomek buduje domek” II nagroda za reportaż „Samotność nie patrzy wilkiem” w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów i Realizatorów Radiowych „Dylematy człowieka XXI wieku”- Bydgoszcz 2006 r. Główna nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w kategorii Inicjatywy w 2013 r. Za reportaż „Jadą wozy” I nagroda w ogólnopolskim Konkursie Polskiego Radia Olsztyn „Pogranicze – 2013”za reportaż „Swoja mowa” II miejsce w Konkursie ZG ZOSP „Strażacy ochotnicy nie tylko gaszą – 2014” za reportaż „Strażak z uśmiechem” Wyróżnienie na Festiwalu Filmowym „NNN” w Gdyni oraz w Konkursie Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - 2015 za reportaż „Pamięć w kamieniu wykuta” |