REPREZENTACJE PAMIĘCI ZBIOROWEJ W POEZJI DRUGIEJ POŁOWY XVIII WIEKU.
9 października 2018 godzina 11:30
Zapraszamy na kolejną mistrzowską prelekcję,
którą wygłosi wybitna badaczka literatury
polskiej Profesor Teresa Kostkiewiczowa.
Tytuł wykładu:
REPREZENTACJE PAMIĘCI ZBIOROWEJ
W POEZJI DRUGIEJ POŁOWY XVIII WIEKU.
Profesor Teresa Kostkiewiczowa w 1956 ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim.
W 1963 uzyskała stopień naukowy doktora w oparciu o rozprawę zatytułowaną "Model liryki sentymentalnej w twórczości Franciszka Karpińskiego". Habilitowała się w 1971 na podstawie pracy pt. "Kniaźnin jako poeta liryczny". W 1983 otrzymała tytuł profesora nauk humanistycznych.
W latach 1956–1971 była zatrudniona w Katedrze Teorii Literatury Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie do czasu przejścia w 2006 na emeryturę była związana z Instytutem Badań Literackich PAN w Warszawie, kierowała tamże Pracownią Literatury Oświecenia. Została też profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uzyskiwała członkostwo m.in. w Polskiej Akademii Umiejętności (Wydział I Filologiczny), Towarzystwie Naukowym Warszawskim, radzie naukowej IBL, Komitecie Nauk o Literaturze PAN. Była przewodniczącą Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Weszła w skład redakcji pism „Wiek Oświecenia” (także jako redaktor naczelny) oraz „Pamiętnik Literacki”. Od 1984 przez ponad 25 lat przewodniczyła olimpiadzie literatury i języka polskiego.
Wybrane publikacje:
- Model liryki sentymentalnej w twórczości Franciszka Karpińskiego, Wrocław 1964
- Kniaźnin jako poeta liryczny, Wrocław 1971
- Klasycyzm – sentymentalizm – rokoko. Szkice o prądach literackich polskiego Oświecenia, Warszawa 1975
- Horyzonty wyobraźni. O języku poezji czasów Oświecenia, Warszawa 1984
- Oświecenie. Próg naszej współczesności, Warszawa 1994
- Oda w poezji polskiej. Dzieje gatunku, Wrocław 1996
- Polski wiek świateł. Obszary swoistości, Wrocław 2002
- Z oddali i z bliska. Studia o wieku oświecenia, Warszawa 2010
/źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Teresa_Kostkiewiczowa/
BEZPŁATNE KWALIFIKACJE PEDAGOGICZNE dla studentów studiów II stopnia.
Rekrutacja trwa od: 28.09.2018r. do 05.10.2018r.
Rejestracja poprzez system: IRK
Wszelkie informacje dostępne są w opisie kwalifikacji pedagogicznych dostępne na stronie CEU pod adresem: cen.uwb.edu.pl oraz w systemie IRK.
Na pytania odpowiadamy w siedzibie CEU ul. Świerkowa 20, telefonicznie 85/745/74/10 i e-mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy
Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 28 września 2018 roku odeszła Doktor Teresa Wróblewska, wieloletni Pracownik Instytutu Filologii Polskiej, Językoznawca, Badaczka współczesnej polszczyzny, Nauczyciel Akademicki o Przeogromnym Autorytecie Wychowawca kilkunastu pokoleń białostockich polonistów, Człowiek Wielkiej Klasy i Niespożytej Życzliwości dla wszystkich, Serdeczna i Niezwykła w Swej Prostocie Koleżanka z Instytutu
Wystawienie zwłok, 1 X 2018 r. w godz. 16.00-22.00, Wyprowadzenie we wtorek o godz. 13.00. Msza święta o godz. 13.30 w Kościele św. Anny, Pogrzeb na Cmentarzu Miejskim w Białymstoku.
Pracownicy Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku
|
Emigracja niepodległościowa ukraińska i polska w wieku XX: tradycje – osobowości – idee – retoryka
W dniach 23-25 maja 2018 roku obradowała w Kijowie na Narodowym Uniwresytecie im. Tarasa Szewczenki Międzynarodowa Konferencja Naukowa: