posprzątać / życie - VI Konkurs Literacki im. Anny Markowej

posprzątać / życie - VI Konkurs Literacki im. Anny Markowej

 

Posprzątać życie” – to motto tegorocznego, VI Konkursu Literackiego im. Anny Markowej. Prace – prozatorskie lub poetyckie – można przesyłać do 30 kwietnia. Konkurs organizowany jest przez Klub Humanistów działający przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Schola Humana.

Motto, podobnie jak przy poprzednich konkursach, zaczerpnęliśmy z bogatej twórczości Anny Markowej. To fragment jej wiersza z tomu „Ciemny lakier” wydanego w 2002 r. – mówi dr Krzysztof Korotkich z Instytutu Filologii Polskiej, przewodniczący kapituły konkursowej. I zachęca: - Choć konkurs skierowany jest przede wszystkim do uczniów podlaskich szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów podlaskich szkół wyższych, do udziału w nim zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoją twórczością. Specjalnie z myślą o takich osobach od dwóch lat mamy kategorię „open”. Laureaci w tej kategorii wprawdzie nie otrzymują nagród, ale ich prace także staramy się publikować i promować.

Autorzy najlepszych wierszy oraz utworów prozatorskich w kategorii „uczeń” oraz „student” otrzymają nagrody pieniężne, ufundowane przez rektora Uniwersytetu w Białymstoku oraz Urząd Miejski w Białymstoku. Zostaną one wręczone podczas gali, która odbędzie się w drugiej połowie maja.

Jak informują organizatorzy, celem Konkursu Literackiego im. Anny Markowej jest rozwijanie talentów podlaskiej młodzieży i integracja środowisk szkolnych z akademickimi. Przede wszystkim jednak chodzi o przybliżenie postaci nieżyjącej już dziennikarki, pisarki, poetki i animatorki kultury. Anna Markowa urodziła się 8 stycznia 1932 w Lublinie, zmarła 18 sierpnia 2008 w Białymstoku. W stolicy Podlasia spędziła ponad 30 lat życia (przeniosła się tu w 1976 roku). Jest autorką wielu nagrodzonych słuchowisk radiowych, reportaży, felietonów, powieści, opowiadań, tomików poezji i tekstów piosenek. Trzykrotnie została laureatką Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego (w 1992, 1995 i 2001 roku).

Honorowym patronatem konkurs objęli rektor Uniwersytetu w Białymstoku oraz prezydent Białegostoku. Patroni medialni to Polskie Radio Białystok oraz Kurier Poranny.

Regulamin konkurs można znaleźć na stronie internetowej Klubu Humanistów pod adresem: http://klub-humanistow.blogspot.com/

I edycja - wiosna 2014

moje miasto / moja wieś

[...] Pamiętać o mrówczych zamkach warownych. Omijać je ostrożnie, żeby nie spłoszyć skrzętnych robotnic, nie zakłócić spokoju królowej. Pamiętać o tym, co nie dane nam, a zaled­wie wypożyczone na dzień, na miesiąc, na chwilę. Pamiętać o ludziach żyjących po swojemu. O szeptuchach i piastunkach niebożąt. O duszyczkach, pracowitych nawet po odejściu. O rzeźbiarzach dziwnych aniołów. O cichutko, pokornie umierających wioskach. O ucieczkach stąd i powrotach. O wszystkim. Pamiętać: jakkolwiek jest, Bóg stworzył wieś, a diabeł miasto.
        Zapomnieć, pamiętać (w:) Długożywie, Białystok 2001, s. 75-76

13 czerwca 2014 w auli Wydziału Filologicznego miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie I Konkursu Literackiego im. Anny Markowej. Gala rozpoczęła się od wspomnienia Pisarki, najpierw projekcją filmu o Annie Markowej, przygotowanego przez TVP. Następnie krótki wykład o poezji Markowej wygłosił Prof. Dariusz Kulesza (IFP), a osobę Poetki wspominali jej syn Lech Z. Marek oraz jej przyjaciółka Elżbieta Kozłowska-Świątkowska - członkowie Kapituły Honorowej. Po tym odczytano werdykt Kapituły Konkursu, w której skład weszli: Krzysztof Korotkich (przewodniczący), Dorota Sokołowska (Radio Białystok), Janusz Taranienko (MDK), Anna Bajguz (KH - sekretarz), Olga Stankiewicz (KH). Kapituła postanowiła przyznać:

  • Nagrodę główną (grand prix) Katarzynie Dulko (LP w Supraślu), nagrodę rzeczową ufundował Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski (Apple iPad mini wifi+cellular 16 GB Space Gray) oraz partnerzy (książki, albumy), statuetkę ufundował Rektor Uniwersytetu w Białymstoku Prof. Leonard Etel;
  • I miejsce Zuzannie M. Danowskiej (VI LO w Białymstoku), nagrodę rzeczową ufundował Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski (pamięć przenośna USB 3.0 - 1TB i Apple iPod shuffle 2 G/silver MD778rp/a) oraz partnerzy (książki, albumy), statuetkę ufundował Rektor Uniwersytetu w Białymstoku Prof. Leonard Etel;
  • wyróżniono uczestników Konkursu: Danutę Niebrzydowską (studentka IFP UwB), Pawła Rzoncę (student IFP w UwB), Joannę Raczkowską (LO w Sokółce), Karolinę Rudzińską (IV LO w Białymstoku).

Wszyscy nagrodzeni otrzymali zestawy książek Anny Markowej ufundowane przez członka Kapituły Honorowej, syna Poetki - Lecha Z. Marka. Laureaci odczytali nagrodzone prace. W imieniu Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu w Białymstoku - honorowego patrona Konkursu - laureatom gratulował i pamiątkowe statuetki wręczał prorektor Prof. Robert Ciborowski.

Fotorelacja z uroczystej gali.

Relacja z gali - do posłuchania.

 


Konkurs skierowany jest do:
- uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz
- studentów szkół wyższych.
Zgłaszane mogą być prace w kategoriach:
a) proza  (do 5 stron),
b) poezja (3 utwory).
Konkurs trwa do 19 maja 2014; rozstrzygnięcie Konkursu 13 czerwca 2014

POBIERZ PLIKI:

regulamin Konkursu Literackiego imienia Anny Markowej
karta zgłoszenia
markowa plakat

 

patronat  honorowy                            patronat medialny      

   
Patronat Rektora
Uniwersytetu w Białymstoku    

 

rb

 

 

 

 

 

III edycja - 2016

 

 

 

 

 

 

18 kwietnia 2016 Kapituła Konkursu im. Anny Markowej w składzie:

Ewa Gorlewska - sekretarz
Krzysztof Korotkich - przewodniczący
Lech Marek
Teresa Radziewicz
Julita Różak
Janusz Taranienko
wyłoniła tegorocznych laureatów konkursu. Uroczyste rozstrzygnięcie oraz wręczenie nagród laureatom odbyło się 27 kwietnia 2016 o godz. 18.00 w auli Wydziału Filologicznego.

PROTOKÓŁ Kapituły III KL im. Anny Markowej

 

NAGRODY! Prezydent Miasta Białegostoku zapewnił laureatom następujące nagrody:
za zajęcie:
1 miejsca - 2000 zł
2 miejsca - 1000 zł

3 miejsca -   500 zł.

Rektor Uniwersytetu w Białymstoku ufundował szklane trofeum dla zwycięzcy Konkursu oraz 2000 zł nagrody finansowej.

Lech Marek - syn Poetki - ufundował własną nagrodę.


Redakcja "Kuriera Porannego" postanowiła uhonorować laureatów konkursu swoją nagrodą, którą będzie publikacja zwycięskich prac na łamach kulturalnego miesięcznika "Magnes".

Uwaga! o sposobie podziału nagród zadecyduje Kapituła, dlatego ich wielkość może się różnić w zależności od liczby uczestników nagrodzonych.

 

Pliki do pobrania:

Regulamin III Konkursu Literackiego im. Anny Markowej

Karta zgłoszenia

 m3

 

 

 

 

 

 

 

 

 Patronat medialny:

 
TVP Białystok

 

 

 Patronat honorowy:  

Patronat Rektora
Uniwersytetu w Białymstoku

 

 

 sponsorzy:

 wb

Konkurs skierowany jest do:
- uczniów podlaskich szkół ponadgimnazjalnych oraz
- studentów podlaskich szkół wyższych.
Zgłaszane mogą być prace w kategoriach:
a) proza  (do 5 stron),
b) poezja (3 utwory).
Szczegóły w regulaminie. Konkurs trwał do 31 marca 2016;  rozstrzygnięcie konkursu 27 kwietnia 2016 o godz. 18.00 w auli Wydziału Filologicznego.

Konkurs Literacki imienia Anny Markowej

Pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku i Rektora Uniwersytetu w Białymstoku

Anna Zofia Markowa - ur. 8 stycznia 1932 w Lublinie - zm. 18 sierpnia 2008 w Białymstoku. Ukończyła filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W okresie studiów była redaktorem pisma studenckiego KUL-u „W młodych oczach”. W roku 1956 rozpoczęła pracę w redakcji miesięcznika „Kamena”, a następnie w lubelskiej rozgłośni Polskiego Radia. Od 1959 roku mieszkała w Opolu, gdzie pracowała jako redaktor w radiowej redakcji literackiej. W 1976 roku przeniosła się do Białegostoku i podjęła pracę w tutejszej rozgłośni Polskiego Radia. Anna Markowa jest autorką wielu słuchowisk, reportaży i felietonów radiowych. Wydała pięć powieści, tomy opowiadań, zbiory felietonów i tomiki poetyckie. Zbiory opowiadań wydane drukiem: Akwarium /debiut/, Urlop i Piętnaście kartek. Powieści: Wieczory, Wczorajsze, Bilet w jedną stronę, Obiekt strzeżony, Rozwałka oraz wydany w 2001 roku zbiór Długożywie. Tomiki poetyckie: Czas bez tytułu, Matka wiosenna, Coraz mniej, Moja piękna ciemnowłosa, Bracia najmniejsi i wydany ostatnio – w roku 2005 – Nikt nie lubi Kasandry. Anna Markowa jest również autorką dwóch tomów felietonów radiowych – Dojrzałość do jutra i Dobre towarzystwo. W latach 80-tych Anna Markowa publikowała w katowickich pismach drugiego obiegu: „Jesteśmy” i „Zeszyty tematów polskich” oraz w warszawskim piśmie „Solidarność Radia i Telewizji”. Tomiki poezji Coraz mniej oraz Moja piękna ciemnowłosa zostały wyróżnione Nagrodą Literacką Prezydenta Białegostoku imienia Wiesława Kazaneckiego. Anna Markowa jest też autorką wielu tekstów piosenek. Śpiewały je między innymi Irena Santor, Sława Przybylska, Joanna Rawik  i Maria Koterbska. Do roku 1982 Anna Markowa należała do Związku Literatów Polskich. Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Twórczość Anny Markowej znalazła miejsce między innymi w książkach i leksykonach: Czesława M. Bartelskiego Polscy pisarze współcześni 1944-1970, Polscy pisarze współcześni 1939-1991, Piotra Kuncewicza Leksykon polskich pisarzy współczesnych i Poezja polska (od 1956 roku), Słownik współczesnych pisarzy polskich (praca zbiorowa, Państwowa Akademia Nauk, IBL), Kto był kim w drugim obiegu (praca zbiorowa, PAN, IBL). W latach 1994–2002 zasiadała w Radzie Miejskiej Białegostoku z ramienia Unii Wolności. W 1997 bez powodzenia ubiegała się o mandat senatorski w województwie białostockim. Była odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury. Wybrała Białystok! Swoje życie związała z Podlasiem i literaturą...  

Anna Markowa o sobie samej...

w przestrzeniach słowa...

 

VI edycja - 2019
posprzątać / życie
V edycja - 2018
warto/nie warto...
IV edycja - 2017
wiemy/wierzymy
  III edycja - 2016
słowa pogubione
 markowa2 II edycja - 2015
zapomnieć / pamiętać 
I edycja - 2014  
moje miasto / moja wieś


II edycja - wiosna 2015

zapomnieć, pamiętać

O czym zapomnieć? O mieście, z jego zatrutym powietrzem, spalinami i hałasem. O nocnych wrzaskach w pogłosowej studni między betonowymi blokami. O ludziach, którym nie wiadomo o co chodzi. A kiedy nie wiadomo, to wiadomo, że o pieniądze i władzę. Jedno i drugie splecione w węzeł gordyjski. Nie przetnie miecz, nie rozplączą cierpliwe ręce.
Zapomnieć o żebrakach w ruchliwych punktach ulic, pod bogatymi sklepami, na stopniach kościołów i urzędów. Który głodny, a który do perfekcji opanował sztukę udawania? Nie zgadniesz. [...]
Zapomnieć o strachu, o tej obsesji fatalnej, która każe z chorobliwą podejrzliwością reagować na głos z domofonu. "Kto tam, do kogo, po co?" I choćby człowiek naprawdę zgubił klucz, nie otworzą. A kiedy słychać dzwonek przy drzwiach, wypytują jeszcze dokładniej, przykładają oko do judasza, żeby sprawdzić: przyjaciel czy wróg. Wróg oczywiście, zawsze wróg, o każdej porze dnia i nocy wróg. Jakże by inaczej.
        Zapomnieć, pamiętać (w:) Długożywie, Białystok 2001, s. 74-75.

Kapituła Konkursu
Krzysztof Andruczyk
Ewa Gorlewska - sekretarz Kapituły
Krzysztof Korotkich - przewodniczący
Teresa Radziewicz 
Janusz Taranienko 

Kapituła Honorowa
Elżbieta Kozłowska-Świątkowska
Dariusz Kulesza

Jan Leończuk
Lech Marek
Dorota Sokołowska

Protokół posiedzenia Kapituły II Konkursu Literackiego im. Anny Markowej:
17 kwietnia 2015 roku Kapituła Konkursu w składzie:
Krzysztof Andruczyk – student, Klub Humanistów
Ewa Gorlewska – sekretarz Konkursu
Krzysztof Korotkich – Instytut Filologii Polskiej UwB – przewodniczący
Teresa Radziewicz – nauczyciel, poetka, instruktorka teatralna
Janusz Taranienko – nauczyciel – instruktor Pracowni Literatury MDK
po zapoznaniu się z pracami nadesłanymi na konkurs, postanowiła wyróżnić:
- Zuzannę Marię Danowską, uczennicę VI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku za wiersze: Kartki; Nad rzeką; Wędrówka
oraz przyznać :
III nagrodę Monice Chomko, studentce Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej za opowiadanie Posprzątaj mi mamo.
II nagrodę Klaudii Rybołowicz, uczennicy II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku za opowiadanie Połamane okulary.
I nagrodę Dominice Baranieckiej, uczennicy III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku za zestaw utworów poetyckich: Ciało i uczucia; Przestrzenie; Być jak Jane Eyre.
Nagrodę główną (Grand Prix) Weronice Zimnoch, uczennicy III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku za tryptyk poetycki: święta weronika rzuca kamienie; święta weronika i pejzaż; acheiropoietos.
Spośród ponad trzydziestu prac nadesłanych na Konkurs Kapituła wybrała i nagrodziła pięciu uczestników, którzy wykazali się szczególnym talentem artystycznym. W ocenie brano pod uwagę: kunszt pisarski autorów, umiejętność zaprezentowania spójnego i przemyślanego pomysłu literackiego, kompetencję językową piszących oraz osobowość twórczą ujawniającą się w tekstach. Zwrócono także uwagę na nawiązania do poetyki charakterystycznej dla twórczości Anny Markowej. Wyłonione prace wyróżniały się wysokim poziomem estetycznym, dojrzałością stylu i pomysłową realizacją tematu. /podpisy/


- Radio Białystok o Konkursie Literackim im. Anny Markowej

- O Konkursie w Podróżach po Kulturze w Radiu Białystok

- Fotorelacja z uroczystego rozstrzygnięcia II Konkursu Literackiego im. Anny Markowej

- Audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej, Do wysp szczęśliwych dopłynę

 

 

Konkurs skierowany jest do:
- uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz
- studentów szkół wyższych.
Zgłaszane mogą być prace w kategoriach:
a) proza  (do 5 stron),
b) poezja (3 utwory).
Konkurs trwa do 3 kwietnia 2015; rozstrzygnięcie Konkursu 22 kwietnia 2015.
Uwaga, zmiany dat w regulaminie!

POBIERZ PLIKI:

regulamin Konkursu Literackiego imienia Anny Markowej
karta zgłoszenia
plakat konkursowyplakat gali

 

patronat  honorowy                            patronat medialny      

   
Patronat Rektora
Uniwersytetu w Białymstoku    

 

rb

 

 

 TVP Białystok

 

sponsor Konkursu

http://www.biuronaplus.pl/img/logo.png

kocaeli escort bayan bandirma escort bayan pornolar olgun pornolar instagram begeni hilesi